Przegląd prasy z dnia 25.10.2019 - Skawina. Bardzo wysoki poziom – tak prace artystów ze Środowiskowych Domów Samopomocy z całej Małopolski oceniło jury.

Czwarty raz Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie zorganizował Małopolski Konkurs Artystyczny im. Marii Grucy. W tym roku tematem przewodnim były góry.


Także dlatego, że mijający rok był rokiem Stanisława Moniuszki, który ukochał góry i opisał je na przykład w „Halce”. Nie mógł uczestniczyć w powstaniach, gdyż urodził się z pewną dysfunkcją. Walczył więc o wolność Polski swoimi wspaniałymi operami i pieśniami narodowymi jak Prząśniczka” - mówiła Stanisława Szczepaniak podczas uroczystego ogłoszenia wyników i wręczania nagród w konkursie z cyku Śladami Wielkich Mistrzów. W tym roku przebiegał pod hasłem „Co góralom w duszy gra”.

Nieżyjąca od czterech lat patronka 10 lat spędziła w ŚDS-ie. - Tu szlifowała swój artystyczny talent. A konkurs organizujemy też właśnie po to, abyśmy mogli się tu spotkać i każdy z was także mógł ujawnić swój talent i zostawić po sobie ślad, a także aby artystom dodać skrzydeł – mówiła Stanisława Szczepaniak podczas uroczystego ogłoszenia wyników i wręczania nagród.

Na konkurs wpłynęło 77 prac z 21 ośrodków z Małopolski, m.in. z Babic, Bobowej, Chełmka, Gorlic, Gruszowa, Kęt, Krakowa, Łysej Góry, Muszyny, Olkusza, Pałecznicy, Sukowic, Tomaszkowic, Woli Filipowskiej.

- Jesteśmy zachwyceni poziomem wykonania obrazów. Odważę się powiedzieć, że wiele przypomina profesjonalne prace. Widać świetny warsztat i ogromną dbałość o szczegóły – podsumowała konkurs Małgorzata Tomala, przewodnicząca jury, znana plastyczka z Centrum Kultury i Sportu.

- W pracach przewijały się różne góralskie motywy, inspirowane też pracami ludowych twórców. Było więc wszystko, co artystom w duszy gra: taniec zbójnicki, gra na skrzypcach, tatrzańskie krajobrazy – dodaje artysta malarz, Marian Strzeboński, członek komisji konkursowej.

Autorzy inspirowali się pracami znanych malarzy, np. Stanisława Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego. Prace wykonano różnymi technikami, głównie farbami olejnymi, akwarelami, pastelami. Artyści namalowali m.in. obrazy przedstawiające górali, grających na skrzypcach, Morskie Oko, Matkę Boską Ludźmierską, zbójnicki taniec, krajobrazy.

Do góralskiej atmosfery nawiązali też gospodarze, którzy jak zawsze w ciekawej formie, zaprezentowali się w przedstawieniu z Janosikiem.

Jury I miejsce przyznało Grzegorzowi Kędziorowi z ŚDŚ-u w Gorlicach za “Górala grającego na skrzypcach”. II miejsce zdobyła Klaudia Lorek z ŚDS-u w Olkuszu za “Górala z Fajką”, a III miejsce – Sebastian Stalec z ŚDS-u w Kętach za “Krokusy na tle śnieżnych gór”.
Nagrodę Grand Prix dla Ewy Mituś z Gorlic za “Morskie Oko”, ufundował wojewoda Piotr Ćwik.

Także indywidualne nagrody ufundowali m.in. członkowie jury.
Monika Kołakowska (Olkusz) otrzymała ją od Małgorzaty Tomali, Sylwia Marosdz (Tomaszkowice) – od Mariana Strzebońskiego,
Marian Wycięga (Babice) – od Krystyny Droździewicz, dyrektorki Biblioteki Pedagogicznej, Jarosław Chrząszcz (Babice) – od ks. Edwarda Ćmiela, proboszcza parafii pw. Szymna i Judy Tadeusza, prowadzącego skawiński ŚDS.

Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej do końca listopada.

przejdź do artukułu na stronie