• foto1.jpg
  • foto2.jpg
  • foto3.jpg
  • foto4.jpg
  • foto5.jpg
  • foto6.jpg
  • foto7.jpg
  • foto8.jpg
  • foto9.jpg
  • foto10.jpg

EPITAFIUM DLA P. ANI

DSCN8461

line red2 

"Niech goście nasi to wszystko mają
czego nam życzą gdy ten próg przekraczają"

 

Witamy Cię w dobrym domu Drogi Gościu! 
,,Niech goście nasi..." Ten napis ujrzysz wchodząc do Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie.
Zapraszamy Cię do naszego stołu, do naszych pracowni, do radości, zabawy i trosk, które jak w każdym domu towarzyszą zwykłemu życiu.
U nas jest Aniołów Moc! Kochamy je i one są z nami codziennie!
 
Uczestnicy ŚDS i Pracownicy     

Projekt "W zdrowym ciele, zdrowy duch!"

Pragniemy poinformować, że od 24.07.2017r. rozpoczęliśmy realizację projektu "W zdrowym ciele, zdrowy duch!", który ma na celu promocję zdrowego stylu życia wśród uczestników ŚDS i ich rodzin. W ramach projektu odbędą się wykłady, warsztaty kulinarne, zajęcia sportowe i integracyjne. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego, Gminy Kraków i Gminy Klucze.  Pierwsze zajęcia warsztatowe odbędą się 9 sierpnia 2017 r. w siedzibie ŚDS ul. Węgierska 5 w Skawinie.

baner fio 2017-01-01

Wywiad z Janem

14042016 01

Film o Ś.D.S.

 

Album i książka z okazji 10-lecia ŚDS

 album

EPITAFIUM DLA PANI ANI

 DSCN8461

EPITAFIUM DLA PANI ANI

 

I  Okno z firanką

Wstawał jasny, słoneczny, lipcowy dzień. Przez niewielkie okno, przesłonięte białą firanką wydzierganą na szydełku przez pracowite ręce, promień słońca wpadł wprost do kołyski stojącej tuż obok. Spało w niej niemowlę. Słońce powinno iść dalej swoją codzienną drogą, ale ten poranek był tak wyjątkowy! Złoty gość na chwilę zatrzymał się nad oknem i popieścił swoim ciepłem maleńkie zawiniątko. Dziewczynka otworzyła bezzębne usteczka i wydobyło się z nich westchnienie: ,,aaaa….”.

A, jak anioł! – poruszył się inny niewidzialny gość koloru światła. W odpowiedzi na to, po drugiej stronie kołyski z jasnego promienia wydobył się drugi głos:

Nie! ,,A” jak ANIA!

Dobrze, może być przecież Ania jak Anioł, nie kłóćmy się , nam nie wypada bracie – odparł Pierwszy.

Słońce przyglądało się z rozbawieniem sporowi, który toczyli niewidzialni stróże dziecka. Dlaczego jest ich dwóch? – pomyślało Słońce przez chwilę, ale nie było już czasu na nic więcej. Świat czekał na jego blask. Przywitało nowonarodzoną dziewczynkę i wróciło na swoją codzienną drogę.

II Troje na ,,A”

Jestem Anioł Stróż do zadań specjalnych – przedstawił się koledze, tak wypadało, przybył jako drugi.

Ja jestem Jej aniołem stróżem z rozdzielnika. Znam Ją od poczęcia. Nie często jest nas dwóch, prawda? – uśmiechnął się Pierwszy.

O, tak! Ta Mała ma coś wyjątkowego do zrobienia. Będzie potrzebowała nas obu – odrzekł Drugi.

Światło nad kołyską dziecka stawało się coraz jaśniejsze. W całym domu wszyscy głęboko spali zmęczeni nocnym trudem rodzenia. Najbliżej była matka. Ta pierwsza obudziła się i powitała dzień, lecz nie wykonała żadnego ruchu. Patrzyła w zachwycie na swoją córeczkę, jak śpi oddychając równo, na pulchne policzki różowiejące w promieniach słońca, które delikatnie wpadały przez okno. I taka błogość wypełniła serce matki, taka wdzięczność Bogu za tę śliczną dziewczynkę ! Szepnęła wzruszona: żeby Ci Pan Bóg dał jeszcze …dobre serce córeczko…. Anioł stojący najbliżej poruszył się radośnie na te słowa, złapał w niewidzialny koszyczek matczyną modlitwę: już się robi proszę pani…. I tyle go było. Drugi anioł pokiwał z wyższością jasnymi lokami: dużo się musisz kolego nauczyć, są przecież inne sposoby, na przykład…Nie zdążył dokończyć wywodu, gdy pierwszy wysłannik był już z powrotem.

No, załatwione. Dobra to ona będzie jak mało kto!- Uśmiechnął się filuternie.

Mama nieświadoma obecności aniołów sięgnęła po różaniec. Panu Bogu niech będą dzięki, tajemnice radosne – wyszeptała nad kołyską. Jakie imię ci damy?

Coś na a, na a! – poruszyli się stróże dziewczynki - jak my!

Mama dumała chwilę. Może jak babcia Jezusa? Musiała być bardzo dobra. To będziesz ANNA.

Aniołowie uśmiechnęli się zgodnie. I wtedy w kołysce zakwiliła maleńka.

Ania, Hanusia, Aneczka – mama ostrożnie wzięła na ręce zawiniątko i kołysząc szeptała do ucha: Ojcze nasz i bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na ziemi, tak i na ziemi...

Amen, amen, amen – odpowiadali radośnie dwaj świetlani bracia złączeni wyjątkowym zadaniem. Nie znali szczegółów misji dziewczynki. Wiedzieli jednak, że nie będzie łatwo. Może być naprawdę dużo pracy.

III Okno

,,Tędy wpada światło z nieba, w niebo patrzeć ci potrzeba!”

Ilu ludzi, patrz bracie jak wielu przyszło do naszej Ani – wzruszony jasnowłosy anioł wyszeptał do kolegi siedzącego naprzeciw, na schodku pod ołtarzem.

Nie dziwne wcale, prawda? Było co robić to niedługie życie, jakbym się przy dwóch żywotach co najmniej napracował! – odparł Drugi.

Ty znowu o sobie – uśmiechnął się Pierwszy – dziękuj Bogu, że mogłeś tyle tych koszy dobrych uczynków zanosić do Najwyższego. Droga dla Ani cała tonie w kwiatach! Początku i końca nie widać, a każdy płatek to modlitwa, dobre słowo, czas dla innych, a szycie! Zobacz , nawet nasze ubranie ze światła potrafiła uszyć! – nie mógł się nadziwić anioł. Ale te róże czerwone jak krew, te najdorodniejsze tam, popatrz – wskazał na wyjątkowo obfity krzew ścielący się na ścieżce - to skarby największe, to cierpienia dzieci przyjęte bez skargi. To Jasiek - szepnął wzruszony i pochylili się nad wspaniałym różanym krzewem o wyjątkowo bujnych kwiatach. Choć były drobne, to pachniały nieziemsko! Jaś – wzruszył się Drugi, Jaśprawdziwy książę. Pamiętasz jak myśmy się bali, że nikt go nie rozpozna? No Ania tak, to jasne. Przecież jej serce na imię miało Dobroć. W pierwszy dzień po urodzeniu matka jej wymodliła, ale o innych mi szło. Czy się poznają?… Całe szczęście! Bo szkoda by była dla świata, gdyby się takie dobro zmarnowało , gdy Bóg sam chciał się ukryć w tym chłopcu.

No tak, Najwyższy to często ma takie pomysły , a my potem z tym pracy co nie miara! Kto to widział, żeby się w człowieku chować?! I to w chłopcu z zespołem Downa? – zmarszczył świetlany nos Drugi, ten od zadań specjalnych.

A ty znowu o sobie! Patrz, ilu się poznało! I całe ich szczęście. Dzięki Ani będzie im łatwiej trafić do Nieba. Nawet gdyby ich wzrok i słuch zawiódł poznają drogę po…zapachu – i wskazał na krzew róży, dzikiej trochę , ale za to jak intensywnie wonnej!

 

Dwaj towarzysze spojrzeli tam skąd dobiegał głos. Ktoś mówił o ich Ani, że była oknem przez które wpadało światło z Nieba, że przez to okno ludzie tam mają patrzeć, że życie jej się teraz rozbiło jak szkło, ale ułożyło w przepiękny witraż ze wszystkich dobrych uczynków jej ludzkich rąk… A szloch się niósł przez kościół i płynęła rzeka milczących ludzi. Nad nimi świetlistą drogą szli aniołowie , już nie dwaj tylko, lecz całe zastępy ich braci. Po kwiatach zbliżała się do nich w promieniach słońca, które wydarło się przez ciemne chmury marcowego poranka, Ania – ich mała dziewczynka. Szła lekko, zbierała kwiaty, niektóre tylko. Już ich miała całe naręcze. Podbiegła radośnie do swoich stróżów. Rozpoznała ich od razu, nie z twarzy, ale tak po prostu sercem jakoś…. To co mogę teraz robić? Zapytała radośnie.

Stróżowie popatrzyli na siebie z uśmiechem i zgodnie odrzekli: rozdawaj, komu chcesz!

 

24.03.2018

Aktualności

Prev Next

ŚDS na Facebook

"Jego Imię" - Wywiad Radio WAWA

1. WYWIAD Z WYSTAWY PRAC MARII GRUCY - posłuchaj Play
2. MAŁY KSIĄŻE cz. II - posłuchaj wywiadu Play
3. MAŁY KSIĄŻE - posłuchaj wywiadu Play
4. JEGO IMIĘ - posłuchaj wywiadu Play

TV Skawina - Wernisaż wystawy malarstwa śp. Marii Grucy

epitafium

 

epitafium dla marysi

 

Naszą stronę odwiedza osób:

 

W dniu dzisiejszym odwiedziło nas osób - 4
Twoje IP: 54.224.247.42

Polecamy

parafia asistancerozaniec umskawina
 logo 2ryby sma banerosp  logo ckis

Wspierają nas

ballsen bs bsbrzeznica
 es frezwid  FHU Jomar S.C. Maria Droździewicz Krzysztof Droździewicz 
zajac  Firma Usługowa P Poż S.C. Józef Kapłon Zofia Kapłon   lajkonik
lionclub stalco stek
 trekolaser vertom zelpig
 Piekarnia S.C. Józef Dąbrowski Monika  Dąbrowska sarana  Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa Rola w Skawinie
  logo ziaja

 

Bahlsen Polska Sp. z o.o.